FAQ

Test antygenowy Panbio™ COVID-19 Antigen Self-Test – to szybki, prosty i niezawodny test antygenowy do samodzielnego wykonania. Pozwala uzyskać wyniki w domu w ciągu 15 minut. 


Ten dostępny bez recepty test jest łatwy w użyciu, zawiera proste instrukcje krok po kroku dotyczące pobierania 
wymazu z nosa i może być stosowany w każdym wieku (dzieci poniżej 14. roku życia powinny wykonać test pod nadzorem osoby dorosłej).

Dzięki regularnym testom w domu można sprawdzić obecność wirusa u siebie lub u członków rodziny i w razie potrzeby podjąć działania, które pomogą powstrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19.


 

Co to jest antygen?

Antygeny to białka, które są częścią wirusa wywołującego COVID-19. Wynik testu wskazujący na wykrycie antygenów w próbce wymazu oznacza, że wirus wywołujący COVID-19 jest obecny w ciele testowanej osoby.


Czym różnią się testy molekularne, antygenowe i testy na obecność 
przeciwciał?

Istnieją trzy główne rodzaje testów w kierunku COVID-19. Testy molekularne (znane również jako testy PCR) wykrywają materiał genetyczny koronawirusa. Panbio™ COVID-19 Antigen Self-Test to test antygenowy. Testy antygenowe wykrywają białka koronawirusa. Zarówno testy molekularne, jak i antygenowe mogą wykazać, czy dana osoba ma aktywne zakażenie. Testy na obecność przeciwciał wykrywają przeciwciała wytwarzane przez układ odpornościowy organizmu w odpowiedzi na wcześniejsze zakażenie COVID-19. Testów na obecność przeciwciał nie można używać do rozpoznawania aktywnego zakażenia COVID-19.

 

Czy wykonanie testu jest bolesne?

Piankowa końcówka wymazówki, którą wkłada się do nosa, nie jest ostra, więc pobranie wymazu nie powinno być bolesne. Czasami pobieranie wymazu może być nieco nieprzyjemne lub powodować łaskotanie. W razie wystąpienia bólu należy przerwać wykonywanie testu i zwrócić się o poradę do pracownika opieki zdrowotnej.

 

Jak dokładny jest ten test?

W badaniach klinicznych prowadzonych z udziałem 102 osób korzystających z testu do samodzielnego wykonania test antygenowy Panbio™ COVID-19 Antigen Self-Test prawidłowo rozpoznał 100% próbek ujemnych i 95,2% próbek dodatnich. Jest to ten sam wyrób testowy, któremu zaufali pracownicy opieki zdrowotnej w ponad 140 krajach.

 

Czy ten test może być stosowany u dzieci?

Test nie ma ograniczeń wiekowych. Dzieci poniżej 14. roku życia powinny wykonać test z pomocą osoby dorosłej.

 

Czy ten test wykaże, czy dana osoba była w przeszłości zarażona COVID-19?

Nie. Jest to test antygenowy, który wykrywa tylko aktywne zakażenie. Wcześniejsze zakażenia można wykrywać za pomocą testów na obecność przeciwciał.

 

Czy produkt ma datę ważności?

Test ma datę ważności wydrukowaną na pudełku i nie należy go używać po upływie tej daty.

 

Czy można użyć własnej wymazówki lub innych wymazówek?

Nie — należy używać wyłącznie elementów zawartych w zestawie testowym.

 

Jestem w ciąży. Czy mogę wykonać test?

Tak. Ciąża nie ma wpływu na działanie testu, co opisano w części „Jakie zakłócenia mogą wystąpić?” instrukcji użytkowania.

 

Czy ten test wykrywa nowe warianty?

Podobnie jak w przypadku wielu innych wirusów firma Abbott uważnie monitoruje mutacje wirusa wywołującego COVID-19 w celu zapewnienia, aby nasze testy mogły je wykrywać. Przeprowadziliśmy dokładną analizę znanych wariantów, które byliśmy w stanie zbadać, i mamy pewność, że nasze testy skutecznie rozpoznają te szczepy. Test wykrywa białka znajdujące się wewnątrz wirusa wywołującego COVID-19, które są potrzebne wirusowi do przeżycia.
Takie białka są mniej podatne na mutacje.

 

Czy można użyć tego testu więcej niż raz?

Nie. Każdy test może być użyty tylko raz.

 

W jaki sposób mogę wyrzucić zużyty test?

Należy umieścić wymazówkę, probówkę i przyrząd testowy w woreczku na odpady dołączonym do zestawu. Woreczek należy szczelnie zamknąć i wyrzucić do kosza na śmieci.

 

Co oznacza wynik dodatni?

Dodatni wynik testu oznacza, że w wymazie z nosa wykryto białka wirusa wywołującego 
COVID-19. Prawdopodobnie konieczna będzie samoizolacja w domu, aby zapobiec
rozprzestrzenianiu COVID-19. Dodatni wynik testu nie wyklucza równoczesnego zakażenia innymi patogenami. Należy postępować zgodnie z lokalnymi wytycznymi dotyczącymi zachowywania dystansu społecznego, aby ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa, i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub lokalną placówką opieki zdrowotnej.

 

Co oznacza wynik ujemny?

Ujemny wynik testu oznacza, że jest mało prawdopodobne, aby w czasie wykonywania testu dana osoba była chora na COVID-19. Test nie wykrył żadnych antygenów w próbce wymazu z nosa, ale istnieje możliwość, że wynik testu jest fałszywie ujemny. Fałszywie ujemne wyniki testu mogą być spowodowane kilkoma czynnikami:
• Ilość antygenu w próbce wymazu może się zmniejszać w czasie trwania zakażenia.
• Test może dać wynik ujemny przed pojawieniem się objawów.
• Test nie został wykonany zgodnie z instrukcją.
• Czynności pobierania próbki, ekstrakcji lub transportu nie zostały wykonane prawidłowo.

 

Co powinna zrobić osoba, która źle się czuje, ale uzyskała ujemny wynik testu?

Jeśli objawy nie ustępują, należy powtórzyć test po 1 lub 2 dniach, ponieważ koronawirus może nie być wykrywalny na bardzo wczesnych etapach zakażenia. Zaleca się również dalsze przestrzeganie lokalnych wytycznych dotyczących samoizolacji i skonsultowanie się z lekarzem.

 

Czy z takim testem mogę wyjechać za granicę?

Testy do samodzielnej diagnostyki nie upoważniają do kierowania na kwarantannę, przekraczania granic międzynarodowych, czy zwalniania z kwarantanny.

 


© 2021 Abbott. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszystkie znaki towarowe użyte w tekście stanowią własność firm z grupy Abbott albo odpowiednich właścicieli. COL-03139-03 05/21

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl